Et & Et Ürünleri

Et & Et Ürünleri

 

Beslenme tüm canlılar gibi insanların da zorunlu ihtiyacıdır. İnsanlar bu ihtiyaçlarını farklı besin öğelerini içeren gıdaları tüketerek karşılarlar. Önemli bir protein kaynağı olan et ve et ürünleri de insan beslenmesinde önemli derecede rol oynamaktadır. Bu sebeple kaliteli et üretimini ve tüketimini daha sağlıklı bir şekilde yürütebilmek için standartlara uygun olarak kontroller ve analizler yapılmaktadır. Çok çabuk bozulan etler ve et ürünlerinin kalitesini korumak, insan sağlığına zararlı olmasını önlemek gerekir.

Günümüzde uygulanan kesim yöntemleri ve kesim ortamının hijyen ve sanitasyon kurallarına uygun olması ve çalışan personelin de hijyen ve sanitasyon kurallarına uyması et kalitesinin korunmasında önemli katkı sağlamaktadır.

Hijyenik koşulların sağlanmadığı durumlarda mikroorganizmaların gelişmesi için uygun ortam oluşmakta ve çeşitli yollarla ürünün kontaminasyonuna neden olmaktadır. Komtaminasyon sonucunda mikroorganizmalar hızlı bir şekilde artarak yüksek sayılara ulaşmakta ve üründe arzu edilmeyen tat, koku, yapı ve renk bozulmalarına ve ayrıca da kalite kayıplarına neden olmaktadır.

Gıda üretiminde hijyenik koşulların oluşturulması ve korunması demek gıda ham maddesinin ambalajlanması, taşınması, depolanması ve satışı sırasında çeşitli kaynaklardan bulaşabilecek mikropların engellenmesi demektir. Ambalajlama esnasında hızlı ve güvenilir hijyen kontrolü yapmak ATP Yeni Nesil Hijyen DEDEKTÖRÜ ile 10 saniyede mümkündür, sonuç olarak ambalajlanmadan önce ürünler hijyen ve sağlıklı ortamın güvenirliğinin sağlanmış olmasının bilinci ile tüketiciye ulaştırılmış olur.

İnsan sağlığının korunması, iyileştirilmesi ve sağlığın tekrar kazanılması için uygulanılacak işlemleri içermeyi kapsayan sanitasyonu gıda sanayine uygulayacak olursak fiziksel, kimyasal ve biyolojik anlamda güvenilir gıdaların üretilmesi için gerekli koşulların sağlanması üretim ortamının hijyen olmasına doğrudan bağlıdır. Ortamın hijyenliğinin yapılan dezenfektan sonrası denetlenmesi bu anlamda ayrı bir değerdir.

Ortamın hijyen koşularına uyum denetimi ATP Yeni Nesil Hijyen Dedektörü ile çok çabuk ve hızlı bir şekilde yapılmaktadır. Çıkan sonuçlar aynı zamanda Windows uyumlu veri sistemi ile planlama yapılarak çıkan sonuçların Excel ortamına aktarılarak aynı zamanda günlük, haftalık, aylık olarak rapor tutulmasına olanak sağlayan yazılımı ile mümkün olmaktadır.

ATP Yeni Nesil Hijyen DEDEKTÖRÜ

  • slider image
  • slider image
  • slider image
ATP Yeni Nesil Hijyen Dedektörü