Fast Food

Fast Food

Fast Food restoranlar hamburger, sandviç ve pizza gibi belli bir konuda uzmanlaşan restoranlardır. Bu restoranlar genellikle self-servis olarak faaliyet gösterirler ve bir zincir işletmeye bağlı olarak çalışırlar. Genellikle bu tür işletmeler, zincir işletmeler olduklarından iyi bir işletim sistemine sahip olmalıdır. Her ülkenin kendi geleneksel gıdalarından oluşan fast food ürünleri vardır.

 

Yiyecek-içecek işletmelerinde gıdaların güvenliği her aşamada üzerinde durulması gereken önemli bir konudur. Gıda güvenliği “gıdalarda olabilecek fiziksel, kimyasal, biyolojik ve her türlü zararların bertaraf edilmesi için alınan tedbirler bütünü” olarak, güvenli gıda ise amaçlandığı biçimde hazırlandığında fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik özellikleri itibariyle tüketime uygun olan besin değerini kaybetmemiş gıda maddesi olarak tanımlanmaktadır.

Gıdalarda bulunabilecek tehlikeler; bakteri, virüs, parazit, küf toksinleri gibi biyolojik tehlikeler, pestisitler ve veteriner ilaçları, doğal toksik maddeler, endüstriyel kontaminantlar, gıda işleme sırasında oluşan toksik maddeler, gıda katkı maddeleri gibi kimyasal tehlikeler, cam, metal, plastik, taş, toprak, tahta parçaları, kıl gibi yabancı maddeler ve radyoaktivite gibi fiziksel tehlikeler olarak sınıflandırmaktadır.

Gıda kaynaklı hastalıklara yol açan tehlikeler ve bunların önlenmesi için gereken durumlar dünya genelinde bilinmektedir. Günümüzde yiyecek-içecek işletmelerinde gıda güvenliğini oluşturmanın en önemli yöntemi olarak gıda güvenliği yönetim sistemi uygulamaları ön plana çıkmaktadır. HACCP veya gibi sistemlerine uygulayan işletmeler, güvenli gıda üretiminde başarılı olmaktadırlar.

Fast food mutfaklarının hijyenliği personel hijyenliğinin yanı sıra, mutfak tezgahları, üretim servis bantları, servis hizmet alanları, tuvaletler ve paketleme alanlarını kapsamaktadır. Bu tür alanların hijyen standartlarına uygunluğu, etkin dezenfektan ve temizlik işlemlerinin zamanında ve sık sık yapılmasını gerektirmektedir. Yoğun müşteri trafiği nedeni ile etkin dezenfektan sonrası kontrollerin sık sık yapılamaması müşteriler için gıda zehirlenme riski anlamına gelmektedir.Hızlı ve güvenilir hijyen tespiti ancak ATP Yeni Nesil Hijyen Dedektörü ile mümkün olabilmektedir. Özellikle personel elleri ve servis bantlarının etkin hijyen temizliği sonrası 10 saniye gibi kısa bir sürede hijyen koşullarına uygunluk tespiti yapılabilmektedir.