Sıcak Yemekler

Sıcak Yemekler

Restoranların mutfaklarında hijyen yeterli mi? Çocuğuma sıcak yemek anlamında, mantı, nohut, pilav, kuru fasulye, döner, lahmacun  veya köfte yedirsem bir sorun olur mu? Dışarıda yemek yiyeceksek bu sorulardan en az bir kaçı aklımıza geliyor.  Bu tür sıcak yemek üreten Türk tarzı restoranlarda ailecek güvenle yemek yemek ihtiyacının yanında hijyenlik de bir nevi soru işareti olarak her zaman yemek sonrasında aklımızdaki en büyük sorunlardan biri olarak kalmaktadır. Gıda kavramı hayatımızın ayrılmaz parçalarından birisidir. Değişen yaşam şartları ve sosyal yaşantıdaki hareketlilik nedeni ile bireyler en az bir öğünü ev dışında karşılamaktadır. Dışarıda yemek yeme, yiyecek- içecek sektörünün gelişmesine ve rekabetin artmasına yol açmıştır. Yiyecek-içecek üretimi ve servisini yapan işletmeler bu rekabetin sonucu olarak hizmet verdikleri grubun besin ihtiyacını karşılamanın yanında onlara en ideal, kaliteli ve sağlıklı ürün ve hizmeti sunarak farklılık yaratmaya çalışmaktadırlar. Bu farklılığın en önemli şartlarından birisi hijyen ortamın sağlanmasıdır.

Özellikle sıcak yemek sunan restoranlarda mutfak hijyeni, ortam ve personel hijyeni bilinçli işletmecinin dikkat etmesi gerekli en önemli konulardan biridir.Özellikle toplum sağlığı ile yakından ilgili olan, yiyecek – İçecek gibi sektörlerde görev alan kişilerin bu özeni daha fazla göstermeleri gerekmektedir. Çünkü onlar, kendi ve hizmet sundukları kişilerin sağlığından birinci derecede sorumludurlar. Sanitasyon ve hijyen kurallarına uygun verilen hizmet kaliteyi arttıracağı gibi, hizmet alan kişilerin çeşitli hastalık etkenlerinden korunmasını da sağlayacaktır. Ortamın hastalık yapan mikroorganizmalardan arındırılması için gerekli işlemleri sağlık ve temizlik kurallarına uygun yapmaktır. Ancak, temizlik yapılmış bir ortam hijyenik olmayabilir. Yapılan temizliğin hijyen açısından uygun olabilmesi için gözle görülmeyen insan sağlığına zarar veren mikroorganizmalar, kimyasal madde gibi etkenlerinde yok edilmesi gerekir. Aksi takdirde sağlığımız için gerekli olan yiyecekler, onları hazırlayan kişilerin  mikroorganizmalarla kirlenerek tüketimi yapan kişilerin hastalanmasına, zehirlenmesine hatta ölümlere neden olabilecektir.

Bu anlamda Restoran  ortam ve mutfağının, personel hijyeni yanında personel ellerinin etkin temizlik sonrasında hijyen şartlarını sağladığının tespiti için sık sık ATP Yeni Nesil Hijyen Dedektörü ile kontrolünün sağlanmış olması gereklidir. Konunun önemi nedeniyle hem ülkemizde hem de diğer ülkelerde toplum sağlığını korumak için çeşitli yasal düzenlemeler yapılmıştır.